- Štítky blogu
- Návody na šitie
- Strihy ZDARMA
- Recepty



Môžete sa kedykoľvek odhlásiť.
3 dôvody, prečo si kúpiť sklenenú fľašu
S Katkou chodievame často na prechádzky a kratšie výlety. A voda je neoddeliteľnou súčasťou nášho ruksaku. Tradične sme si vodu brávali do detskej plastovej fľaše. Určite také poznáte, tie krásne farebné plastové s detskými motívmi, ktoré hýria farbami. Voda mi z nich moc nechutila a to najmä v lete. Vŕtalo mi to hlavou, prečo má voda takú zvláštnu pachuť a tak som si o tom začala viac študovať. Moje zistenia ma nepotešili, ale o nich budem písať nižšie.
Jedného dňa bez môjho vedomia, si Katka zobrala svoju plastovú fľašu do pieskoviska a tam zostala pár dní. Áno, pár dní som ju hľadala, a nakoniec som ju našla riadne špinavú a poznačenú od poveternostných podmienok (dažďa a prudkého slnka). Plastová fľaška jej zostala na hranie v pieskovisku a ja som sa začala pozerať najmä po ekologickejšej a zdravšej variante. A nakoniec zvíťazila sklená fľaša. Na internete som našla viacero sklených fliaš s naozaj krásnym dizajnom. A tak som si aj ja jednu zaobstarala. Osobne som so sklenenou fľašou veľmi spokojná a za plastovú by som už nemenila. Sklená fľaša nezaťažuje životné prostredie, je zdravšia a dokonca šetrí peniaze. Podľa mňa tri najväčšie výhody sklenej fľaše sú:
1. Dá sa recyklovať a ročne ušetríme prírodu o 144 plastových fliaš
Sklená fľaša nezaťažuje životné prostredie, na rozdiel od plastovej fľaše, ktorá sa rozkladá storočia. Sklo sa dá recyklovať do nekonečna a pritom nestráca na kvalite. Je to jeden z najekologickejších materiálov. Ak rátam, že ideme s Katkou na prechádzku zhruba 3 x do týždňa a vždy si berieme so sebou malú fľašu vody, ušetríme prírodu až o 144 malých plastových fliaš.
Týždenne: 3 x 500 ml plastová fľaša vody
Mesačne: 3 x 4 = 12
Ročne: 12 x 12 = 144
2. Chránim telo pred škodlivým bisfenolom A.
Plast pri kontakte s potravinami môže uvoľňovať škodlivý bisfenol A. Podľa nedávnej štúdie, v ktorej testovali plastové výrobky, zistili, že až 70% plastových výrobkov určených na kontakt s jedlom (vrátane BPA-free výrobkov) ako detské fľaše, fľaše na vodu, obaly a plastové nádoby na jedlo, uvoľňovali rôzne chemikálie škodlivé pre náš organizmus. Tieto plastové výrobky vystavili aj bežným prevádzkovým podmienkam ako umývačke riadu, mikrovlnnej rúre a slnečnému žiareniu. Vtedy narástlo uvoľňovanie chemikálií až u 95% výrobkov. Zdroj štúdie nájdeš tu.
Keď sa dokázalo, že Bisfenol A je škodlivý pre zdravie, (Negatívne vplýva na hormonálnu rovnováhu a škodí najmä reprodukčným orgánom. Podľa vedcov sa jeho škodlivosť prejaví až o tri generácie, keďže poškodzuje pohlavné orgány), vymenili Bisfenol A za iné bisfenoly a tieto výrobky nazvali BPA-Free. Lenže, posledné štúdie na laboratórnych myšiach zaznamenali, že aj nové bisfenoly majú rovnaké nežiaduce účinky ako Bisfenol A. Bisfenol A spôsoboval chromozomálne abnormality v spermiách myší. Viac o tejto štúdii nájdete aj na portáli aktuality.sk
3. Ročne ušetrím 72 EUR.
Voda vo fľaši šetrí peniaze. Jednoducho si do nej načapujem vodu z kohútika a nemusím kupovať vodu v plastovej fľaši. Priemerne cestujeme na výlety 3 x týždenne a berieme si so sebou aj vodu. Ak počítam, že malú vodu v plastovom obale kúpim za cca 0,50 centov, ročne ušetrím 72 eur. Poďme si to spočítať spolu:
Týždenne: 3 x 0,50 = 1,50 eur
Mesačne je to 6 eur: 1,5 x 4 = 6 eur
Ročne to robí 72eur: 6 x 12 = 72 eur
Rátam len priemernú spotrebu, sú ľudia, ktorí kupujú vodu každý deň. A to je len moja spotreba. Skúste si vypočítať koľko by ste ušetrili, keby sklenenú fľašku na vodu používala celá domácnosť.
Toto sú 3 dôvody, prečo som ja vymenila plastovú fľašu za sklenenú.