


Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.
Látkové odličovacie tampóny
Kozmetický priemysel produkuje nespočetné množstvo odpadu, vrátane plastových obalov zo sprchových gélov, šampónov, kondicionérov, krémov a nehovoriac o tom koľko chemikálií sa dostáva do našej prírody a pitnej vody len z kozmetiky, ktorú každodenne používame. Táto téma je sama o sebe rozsiahla, preto sa jej budem podrobnejšie venovať neskôr.
Najjednoduchšie a najrýchlejšie riešenie, ktoré som teraz mohla spraviť, aby som zredukovala môj odpad z kúpeľne je vymeniť jednorazové odličovacie tampóny za látkové. Látkové odličovacie tampóny sa dajú prať a vydržia vám aj niekoľko rokov. S ich údržbou nemám skoro žiadnu starosť. Po použití ich trošku preperiem v ruke a dám vysušiť. Potom ich len jednoducho šupnem do pračky spolu s prádlom, ktoré aj tak plánujem prať.
Prečo nepoužívam jednorazové bavlnené tampóny
Môže sa zdať, že sú to len nevinné bavlnené tampóny a naše prostredie až tak nezaťažujú. Ale opak je pravdou. Na ich pestovanie, teda tých bavlnených sa vynaloží veľmi veľa energie a pesticídov, čo zaťažuje a ničí našu zem, nehovoriac o tom ako dlho sa rozkladajú.
Na trhu je viacero druhov odličovacích tampónov. Niektoré sa z veľkej časti skladajú z kombinácie bavlny, mikrovlákna a polyestru. A keďže mikrovlákno a polyester sú syntetické materiály, ktoré sú vyrobené z toho istého materiálu ako PET fľaše, v našej prírode sa budú rozkladať tisícky rokov. Zoženieme aj čisto bavlnené odličovacie tampóny, ale konvenčne pestovaná bavlna je „najnečistejšia“ plodina zo všetkých pestovaných plodín. Niektoré firmy ponúkajú aj „bio jednorazové odličovacie tampóny“, lenže všetky, na ktoré som natrafila sú balené v plaste. A každodenné vyhadzovanie bavlneného tampónu mi príde veľké plytvanie, keď si zoberiem do úvahy, že na pestovanie bavlny sa spotrebuje enormné množstvo vody.
Bavlna má negatívny až devastujúci vplyv napríklad na ekosystém Aralského jazera, na rieku Indus v Pakistane alebo rieku Murray Darling v Austrálii. Pozrime sa v krátkosti na pár faktov o bavlne:
- Na 1kg bavlny sa spotrebuje 20 000 litrov vody. V oblastiach, kde sa bavlna pestuje, vysychajú jazerá a rieky a to najmä kvôli nadmernej spotrebe vody, ktorú bavlna vyžaduje. zdroj
- Bavlna sa nazýva aj ako najchemickejšia plodina na svete. Až 18%všetkých globálnych pesticídov a 25% insekticídov sa používa len na bavlnu. Veľká časť chemikálií sa dostáva do podzemných vôd, jazier, riek, zeme, vzduchu, jedla a do samotnej bavlny. Z bavlny sa potom tieto pesticídy dostávajú cez pokožku k nám do tela. zdroj
- Každý deň umrie 1000 ľudí na otravu chemikáliami, ktoré sa používajú pri pestovaní bavlny. zdroj
Žena za život vyhodí v priemere 16 000 ks odličovacích tampónov
Ak rátam, že žena použije v priemere 1 tampón denne (niektoré aj viac) a v jednom balení je 80ks, tak nám toto balenie vydrží na 3 mesiace. Pri takomto priemernom tempe spotrebujeme zhruba 4 balenia ročne. Ak ich používa žena od 18 rokov do 68 rokov, to je 50 rokov. Za týchto 50 rokov spotrebuje 200 balení tampónov a do koša ide 200 plastových obalov,v ktorých boli zabalené. A teraz si poďme zrátať koľko odličovacích tampónov skončí na skládke len od jednej ženy:
Ročne: 4 balenia x 80 kusov = 320 kusov
50 rokov: 320 kusov x 50 = 16 000!
Za celý život žena vyprodukuje zhruba 16 000 kusov odpadu týchto tampónov. 16 000 kusov! A teraz si vynásobme, toto číslo, číslom žien používajúcich odličovacie tampóny po celej zemi.
Čo myslíte, môžeme obmedziť našu spotrebu bavlny a znížiť odpad v podobe odličovacích tampónov? Ak by dnes aspoň každá piata z nás vymenila jednorazové tampóny za látkové, určite by sa to pozitívne odzrkadlilo aj na našom životnom prostredí.
Látkové odličovacie tampóny si môžeme vyrobiť aj samé. Ak máte staré flanelové pyžamo alebo bambusový uterák, ktorý už nepoužívate, môžete si ho nastrihať na menšie štvorce alebo kolieska a používať ako tampóny. Alebo si môžete zaobstarať už ušité z organickej bavlny.
Vyrobila som pre vás 10 sád organických bavlnených odličovacích tampónov s originálnymi vreckami. Organická bavlna použitá na výrobu tampónov má GOTS certifikát. Jedna sada obsahuje 8ks tampónov a 1ks originálne vrecko. Celá sada aj s vreckom stojí 10eur.
1 balenie stojí zhruba 1,30eur
Rok 1 : 4 x 1,30 = 5,20
Rok 2: 4 x 1,30 = 5,20
SPOLU = 10,80 eur
Ja som vymenila jednorazové odličovacie tampóny za látkové, lebo sú šetrné k prírode, nezanechávajú odpad (organické látkové tampóny môžem aj kompostovať), neobsahujú chemikálie z konvenčne pestovanej bavlny a sú zdravšie pre moju pokožku.
Látkové odličovacie tampóny budú čoskoro aj v eshope.