


Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.
Staráte sa správne o svoje textilné rúško?
Staráte sa správne o svoje textilné rúško?
Ako správne prať, dezinfikovať a starať sa o rúška? Návodov na správnu starostlivosť o rúška je niekoľko. Podelím sa s vami o moje skúsenosti, ako sa starám o rúška ja a čo sa mi pri ich starostlivosti osvedčilo.
Starostlivosť o rúška
- Rúško môžeme vyvariť. Myslím, že toto je asi ten najrýchlejší spôsob ako dezinfikovať rúško. Zohrejeme si vodu v rýchlo varnej kanvici. Vriacu vodu vylejeme do menšieho hrnca, vložíme doň rúška a ešte povaríme cca 5min. Vodu necháme vychladnúť, rúška vyberieme, vyžmýkame a necháme usušiť. Keď už sú viac menej preschnuté, môžu byť ešte trošku vlhké, tak ich dobre vyžehlíme. Takto vydezinfikované rúško vložíme do čistého vrecka na rúška a zatvoríme. Čisté a dezinfikované rúška je dobré odkladať si do čistého uzatvárateľného vrecka, aby sa nám neznečistili.
- Rúška môžeme prať spolu s ostatným oblečením na 60 stupňoch. Asi málo kto má rúšok toľko, aby nimi naplnil práčku a tak ja napríklad rúška pridávam k bielizni, ktorú periem na 60 stupňoch. Následne rúško nechám preschnúť a ešte jemne vlhké ho dobre prežehlím. Niekedy dávam rúška aj do sušičky na prádlo, ale v nej sa mi zvyknú zraziť gumičky. Rúška, ktoré som veľmi často sušila v sušičke na prádlo, mi po čase vybledli. Ak chcete, aby rúško vydržalo čo najdlhšie, sušičku na prádlo neodporúčam.
Ak sa vám rúško viditeľne zašpinilo alebo má silné fľaky, skúste ho preprať ručne v žlčovom mydle. Mydlo nechajte pár minút pôsobiť na škvrnách a následne ho môžete dať vyprať s iným prádlom alebo samostatne vyvariť v horúcej vode.
Skladovanie rúšok
Rúška by sa nemali povaľovať kade tade po dome. Nemali by byť ani len tak voľne pohodené na botníku, aute či školskej taške. Rúška by sa kvôli hygienickým dôvodom mali nosiť v čistom vrecúšku, určeného len na skladovanie rúšok. Ideálne je, ak čisté a dezinfikované rúška skladujete iba v jednom vrecku a použité rúška dávate do druhého vrecka, ktoré takto naplnené rúškami môžete spolu hodiť do práčky alebo do vriacej vody. Takže už s použitými rúškami nemusíme zbytočne manipulovať. Ja som dcérke ušila na rúška Rúškovník, do ktorého jej vždy zabalím čisté, vydezinfikované a vyžehlené rúška. Rúškovník má z vnútornej strany antibakteriálnu bavlnenú látku a vrchná látka je 100% certifikovaná bavlna.
Ako často meniť rúška
Ako často meniť rúško záleží na viacerých faktoroch a odborníci odporúčajú rôzne časové intervaly. Niektorí odporúčajú rúško meniť každé 2-3h, iní odborníci aj každú hodinu. Záleží na tom, čo robíme a ako rýchlo rúško „zadýchame“, to znamená ak máme rúško vlhké od vlastného dychu, mali by sme ho vymeniť za nové. Použité rúška dajte do vrecka určeného na skladovanie použitých rúšok.
Ako manipulovať s rúškom
Pri nasadzovaní rúška by sme mali rúško chytať iba za gumičky a tak isto keď si rúško vymieňame alebo dávame dole. Na prednej časti rúška, v oblasti nosa a úst, môžu byť zachytené vírusy, preto by sme tú časť rúška nemali chytať. Použité rúška môžeme odkladať aj do vrecúška na pranie a potom takto naplnené vrecko môžeme rovno hodiť do pračky alebo prevariť v horúcej vode.